Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

W pustyni i w puszczy - streszczenie

zrobić kilkudniowy przymusowy postój. Staś próbuje także ukraść broń oprawcom, jednak próba ta spełza na niczym, ponieważ zostaje przyłapany. Kara jednak omija go, bo Beduini boją się ogromnego Saby, który staje w jego obronie. Porywacze dowiadują się również, że wysłano pościg za dziećmi i postanawiają podróżować jedynie nocą. Gdy zaczyna brakować prochu strzelniczego, Staś dostaje rozkaz wydobycia go z nabojów. Mężczyźni nie zauważają jednak, że chłopiec ukrył parę sztuk. Natomiast gdy próbuje nauczyć Idrysa, jak posługiwać się sztucerem, tchórzy przed zabiciem porywaczy.

Dochodzą ich wieści o tym, że Mahdi zdobył Chartum, a generał Gordon poległ, co wprawia Beduinów w zachwyt, przyłączają się też do nich nowi towarzysze. W kraju Mahdiego zamiast owacyjnych powitań czekają ich jednak ataki okolicznych ludów. Spotykają też emira, który ofiaruje im nocleg i przestrzega, że Chartum jest teraz miejscem głodu i biedy. Mogą tam jednak zastać Smaina, a nawet samego Mahdiego. Idrys zaczyna chorować. Nikną też jego nadzieje na wielką nagrodę za dostarczenie białych dzieci.

Kolejnego dnia wyruszają w dalszą podróż odprowadzani przez tłumy zaciekawione dwojgiem białych dzieci. Po drodze natykają się na ślady niedawnych walk, wszędzie ścielą się trupy pomordowanych żołnierzy, nawet na wodzie, po której płyną łodzią do Omdurmanu.
 
Gdy docierają do miasta, są zszokowani tym, co widzą. Głód i nędza wyglądają z każdego zakamarka, ludzie tłoczą się, żebrzą, prowadzą koczowniczy tryb życia. Staś i Nel spotykają też Greka, który po usłyszeniu ich historii obiecuje im pomoc i wstawiennictwo u Mahdiego.

Dzieci są świadkami modlitwy i przemówienia Mahdiego. Wszyscy padają przed nim na twarz, oprócz chłopca. Przychodzi Grek z wiadomością, że wielki prorok chce ich widzieć. Poznał ich historię,


Komentarze

    10 + 10 =