Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

W pustyni i w puszczy - streszczenie

w poszukiwaniu zwierzyny. Podróżnikom grozi więc głód a także obawa przed atakami dzikich plemion zamieszkujących te tereny.

W jednym z wąwozów czeka ich niemiła niespodzianka. Na ich drodze staje lew. Gebhr postanawia ratować siebie i swoich towarzyszy i rzucić Stasia, Nel oraz Kalego na pożarcie bestii. Staś przekonuje go jednak, że może zabić lwa strzałem ze sztucera, na co w końcu tamten przystaje. Chłopiec trafia idealnie i powala zwierza na ziemię, po czym zabija także Chamisa, Gebhra oraz Bediunów, gdyż jest to jedyna okazja, by wyrwać się z rąk porywaczy. Dzieci zostają zdane wyłącznie na siebie w wielkiej i niebezpiecznej puszczy, razem z Kalim, Meą i Sabą.

Następnego dnia Staś postanawia wyruszyć w stronę Abisynii. Czeka ich jednak noc wśród dziczy, Kali i Mea rozbijają obóz i czynią tak każdego wieczoru. Staś rozmawia też z Kalim w jego języku i dowiaduje się, że niewolnik jest synem króla plemienia Wa – himów.

Gdy podczas jednego postoju Kali rozbija obóz pod drzewem, by uchronić ich przed ulewą, dzieci dochodzą odgłosy ryków lwów, wdrapują się więc na drzewo, by uchronić się przed śmiercią. Zwierzęta zabijają jednak dwa z czterech koni. Gdy wyruszają w dalszą podróż, natrafiają na kolejną przeszkodę w postaci oberwanej z urwiska skały, która nie pozwala im jechać dalej. Staś i Kali dostrzegają z góry wygłodzonego słonia, który nie mogąc się wydostać z pułapki, jest na granicy wyczerpania. Zaczęli więc karmić zwierzę melonami  i trawą. Kali był rozczarowany, ponieważ liczył na to, że zabiją słonia i go zjedzą, jednak Nel nie chciała się na to zgodzić w żadnym wypadku. Niedaleko jego siedziby udało im się znaleźć też ogromny baobab, który mógł posłużyć im za mieszkanie w porze deszczowej. Zabrali się więc do urządzania jego wnętrza. Gdy „dom”, który Staś nazwał


Komentarze

    3 + 1 =