Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

W pustyni i w puszczy - streszczenie

nie tylko wódz nieprzyjaciół, ale także król Wa – himów, Fumba – ojciec Kalego. Jednak jego plemię wygrywa i między stronami dochodzi do rozejmu. Kali zostaje nowym królem, w zastępstwie swojego ojca i po królewsku przyjmuje Stasia i Nel.

Staś wiedział, że czeka go teraz najtrudniejsza podróż z wszystkich dotychczasowych. Postanawia wybrać się w kierunku wybrzeża oceanu, są to jednak miejsca pustynne, przez które ponoć nikomu jeszcze nie udało się przejść. Mimo tego Kali i Faru (nowy król Samburów) oddają chłopcu dużą część swoich ludzi, by towarzyszyli im w drodze. Po trzech tygodniach wyruszają w drogę. Bardzo szybko okazuje się, że przestrogi przyjaciół były słuszne. Pustynia zbliża się, upał doskwiera coraz bardziej, zaczyna brakować wody. Ludzie padają z wycieńczenia i nawet Nel traci siły. Czarownicy, zabrani z wiosek, by znów nie wprowadzili do nowo ochrzczonych przez Stasia plemion wierzeń pogańskich, zdradzają i kradną całe zapasy wody. Jest coraz gorzej. Wody zupełnie zabrakło. Staś, tak samo wyczerpany jak reszta, opiekuje się Nel ostatkiem sił. Ostatniej nocy na pustyni wszyscy padając na piasek, czekają na śmierć. Saba przybiega do leżącego Stasia, wyje i szczeka, a chłopiec rozumie, że być może wyczuł w pobliżu ludzi. Wystrzeliwuje więc racę świetlną, a gdy już traci nadzieję na odpowiedź, w odległości kilku kilometrów od nich również rozbłyska światło racy, a potem następne i następne. Staś poderwawszy więc swoich ludzi i każe im strzelać w niebo z broni, sam zaś razem z Nel zabiera konia i pędzi w stronę odległego obozu, spotykając w połowie drogi swoich dawnych znajomych, doktora Clary’ego i kapitana Glena.

Radości nie ma końca. Oficerowie są pełni podziwu dla samotnej wędrówki dzieci przez dżunglę i pustynię. Gdy Staś i Nel odpowiednio nabierają sił, udają


Komentarze

    10 + 10 =