Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

W pustyni i w puszczy - Problematyka - strona 2

ich fizycznie i duchowo. Przemiana dokonuje się zwłaszcza w kilkunastoletnim Stasiu, którym dojrzewa do podjęcia roli odpowiedzialnego i troskliwego opiekuna małej Nel. Tarkowski umiejętnie korzysta ze zdobytej dotychczas wiedzy (znajomość języków), własnych umiejętności myśliwskich i porad tych, którzy potrafią przetrwać w dżungli (Kali, Linde).

Staś uosabia wzorzec pozytywnego bohatera przygodowej powieści. Odwaga, roztropność, a w razie konieczności także zdecydowanie i konsekwencja pomagają mu ocalić życie swoje i swoich towarzyszy. Mały Tarkowski jest też wzorcem moralnym. Pomimo strachu nie załamuje się, heroicznie broni własnych przekonań (spotkanie z Mahdim), zachowuje wartości przekazane mu przez ojca (patriotyzm, religijność), a w miarę możliwości stara się pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują (Linde, klan Wa-himów). Konsekwencja i niezwykły hart ducha doprowadzają go do upragnionego celu.