Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Staś Tarkowski - charakterystyka • W pustyni i w puszczy

Czternastoletni Polak, syn Władysława Tarkowskiego, wychowywany tylko przez ojca (matka chłopca zmarła przy porodzie).
    
Dobrze wychowany, bardzo zdolny intelektualnie i  sprawny fizycznie. Jak na młodego chłopaka przystało, energiczny i trochę zarozumiały, lubił chwalić się swoją odwagą i sprytem przed małą Nel. Jednak gdy te cechy okazały się być potrzebne w prawdziwym życiu, szybko udowodnił, że nie były tylko pustymi przechwałkami.
    
Dobrze orientujący się w zagadnieniach politycznych, doskonale zdawał sobie sprawę z sytuacji w państwie Mahdiego, a zdobytą wiedzę teoretyczną potrafił wykorzystać w praktyce, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojej małej przyjaciółce.
    
Nie można powiedzieć, że porywaczy zabił bez zmrużenia oka, ponieważ czyn spowodował wielkie wyrzuty sumienia (Staś był bardzo religijny). Jednakże jest to zupełny przełom w życiu tego młodego człowieka. Staje on przed trudnym zadaniem. Sam w środku afrykańskiej dziczy, a pod jego opieką ośmioletnia dziewczynka i dwoje murzyńskich niewolników. Musi nagle szybko wydorośleć, jeśli chce jeszcze kiedykolwiek ujrzeć dom rodzinny. Staje się silniejszy, przede wszystkim psychicznie, nabiera nie znanej mu dotąd w takiej ilości odwagi, ale także pokornieje. Otacza swoją przyjaciółkę troskliwą opieką, staje się dla niej oparciem i pocieszeniem w chwilach smutku i tęsknoty, ustępuje jej nawet wtedy, gdy dziewczynka nie pozwala na zabicie słonia, który stanowiłby dla ich czwórki pożywienie przez dłuższy czas.
    
Chłopiec zdobywa ponadto nowe umiejętności, które pozwalają jemu i jego towarzyszom na jaki taki komfort podróży i mieszkania wśród otaczającej dzikiej przyrody.
    
Pomysłowość Stasia przydaje się także w próbie znalezienia ratunku. To właśnie jemu przychodzi na myśl skonstruowanie latawca z wiadomością


Komentarze

    7 + 2 =